Skip Navigation LinksÚvod > Články > Přichází jen to nejlepší

Přichází jen to nejlepší

Vážení přátelé, už nám to zase houstne :o).

Zdravím vás všechny v nové roce, ve kterém se rozhodně nebudeme nudit.

Taky si někdy říkáte, teď už to musí být všechno v pohodně. Už jsem toho na sobě udělal(a) tolik. Teď už mě nemůže nic překvapit. :o) a Ejhle, najednou to přijde jako blesk z čistého nebe a všechno je jinak. Významněji se začalo blýskat začátkem minulého týdne. Nastala další fáze Transformace. Tato fáze atakuje naše modely, které nám do současné doby pomáhaly přežít v tomto světě a vyhýbat se konfliktům na základě potlačení naší nějaké části. Nutí nás vzít si zpátky svůj vlastní prostor, který jsme kdysi dávno, ať v tomto nebo minulém životě, z důvodu své ochrany, dobrovolně odevzdali druhým. Nejde o to začít zabírat cizí prostor, jde o to, přijmout zpátky ten svůj a začít se o něj zodpovědně starat. Zároveň jde o to, co je v našem životě životaschopné a co už ne.

Neobejde se to bez konfliktu, křiku, zranění, bolesti, nejistoty, pocitů viny, emočního vypětí různého druhu. To k tomu prostě patří jako láska k nenávisti, jako cukrová vata k pouti.

Bohužel nebo bohudík se tomu nedá utéci. Je to jako kdyby jste stáli v korytu vyschlé řeky a mysleli si, že když přijdou lijáky a koryto se zaplní až po okraj vodou, tak vy zůstanete suší...

Za posledních pár dní jsem měla možnost jak osobní zkušenosti, tak díky řady známých a klientů vidět tento model v mnoha různých obměnách. Jednalo se jak o vztahy partnerské, rodinné, pracovní, obchodní, veřejnou sféru. O co ve všech situacích šlo, bylo zlepšení vztahu člověka hlavně k sobě samému. To co se dělo ve vnějším světě, byla jenom možnost, jak uvidět, kde přesně je daný blok v nás nejsilnější.

To co pomohlo: Vypustit emoce. Dovolit si je projevit. Vyvztekat se, vybrečet, vykřičet. Použít jakýkoli způsob uvolnění, který u dané osoby funguje. Důležité! Vždy se jedná o nedestruktivní způsob vůči okolí. Poškodit cizí majetek, život nebo zdraví..., rozhodně není přiměřená reakce. Buďto někde sami, nebo v bezpečném prostředí, kde ten co bude s vámi, bude vědět, že se něco takového stalo a on je tam jen jako opora, pro uvolnění vašich emocí. Nedělejte si z nikoho hromosvod! Jedeme v tom všichni. Dále následovalo připuštění, že se bojím, že např. přijdu o práci, peníze, známého, kamaráda, exkluzívní zakázku, strachy spojené s dětmi, nemocemi, smrtí... tak můžete uvidět svoji slabou stránku, přes kterou jste lehce manipulovatelní a zároveň jaké části modelu nebo mechanismu se určování vašich hranic může týkat.

Je důležité mít na paměti, že druhá strana nám to pouze zrcadlí, nechce nám ve skutečnosti ublížit. Prakticky nám dělá velice důležitou službu, aby se náš život zlepšil. Teď jste možná v situaci, kdy vám bylo ublíženo, ale ta se za pár minut, hodin, dní může změnit a v rámci vyvážení věcí, můžete být v pozici, kdy „ublížíte“ vy.

Poté, co uvolníte emoce, použijte zdravý selský rozum. Představte si, co nejhoršího by se v dané situaci mohlo stát. Tím uvolníte strach a ten ztratí na síle. Ne proto, že řeknete „já se tě nebojím“ ale tím, že si ho uvědomíte a dáte mu u sebe prostor. Pak si zkuste představit, jak by se to dalo řešit jinak. Pokud to situace dovolí, zkuste si pak v klidu promluvit s tím, s kým máte konflikt a společně nebo přijďte vy s návrhem, jak se daná situace může řešit. Také můžete zjistit, že daný vztah, práci, obchod... už vlastně nepotřebujete. To je taky v pořádku. Přijměte tuto informaci a s láskou se s danou situací nebo člověkem rozlučte. V době kdy tento člověk nebo situace byla ve vašem životě, plnila důležitou úlohu. Jejich čas vypršel, tak proč nejít dál?

Takže vzhůru do toho a půl je hotovo. Velkým pomocníkem se ukázala přiměřená aktivita s pozitivním záměrem. Pokud chci něco změnit, musím proto něco udělat. Když zůstanete laxní s myšlenkou, ono to nějak dopadne. Tak to skutečně nějak dopadne. Zkuste se jenom sami sebe zeptat, komu nebo čemu opět dáváte možnost rozhodovat nebo umožňovat žít váš vlastní život. Jste to potom skutečně Vy???? Nebo souhra náhod a okolností na které se dá vždycky zlobit a rozčilovat???

Moji milí. Moc nám všem držím palce, abychom touto náročnou dobou propluli pokud možno hladce a naráželi pokud možno, co nejjemněji.

Také jsem vám všem, které znám osobně i těm, které neznám osobně, ale přes telefonickou nebo emailovou komunikaci, chtěla moc poděkovat za vaše zpětné vazby, informace a příběhy z vašeho života, o které se se mnou s důvěrou dělíte. Poslouchám a čtu je všechny, i když někdy ne na všechny zvládnu reagovat. Jsem za ně vděčná a vážím si toho. Děkuji, jsem ráda, že vás mám.

S láskou

Romana

© 2010 - 2016 Romana Milotová
Kontaktní formulář | Kontakt | Mapa serveru | romana(at)vykrocenidozivota.cz